COVID-19 (KORONA VIRUS)

by Rehacan Kaplan on March 25, 2020
Değerli Müşterimiz;

İçinden geçtiğimiz dönemde, müşterilerimizin en başta temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için sizlerle birlikte toplumsal görev bilinciyle çalışıyoruz. Bu süreçte büyük özveriyle çalışan siz değerli müşterilerimizin her zaman yanındayız.

Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen önlemleri dikkate alarak adımlar atıyor; iş ortaklarımızın, ekiplerimizin, müşterilerimizin, toplumun sağğı için sorumluluk alıyoruz. Bu sorumluluk bilinciyle, Covid-19 (Koronavirüs)’ten korunma yöntemleri ve alınacak önlemler konusunda sizleri de bilgilendirmek istedik. Birlikte alacağımız tedbirlerle bugünleri hep birlikte kararlı bir duruş ve özenli bir çabayla aşacağımıza inanıyoruz.

Bu süreçte bireysel olarak alacağımız önlemler büyük önem taşıyor.

Covid-19 (Koronavirüs) Belirtileri: En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Belirtilerin görülmediği durumlar da olabileceği bildirilmekle birlikte bunların oranı bilinmemektedir.

Nasıl Bulaşır: Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ve bu parçacıklar ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

Korunma Yöntemleri:

El temizliğine dikkat edilmelidir ve eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.

Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).

Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmelidir.

Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.

Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmeli, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık yerlere girilmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı, tıbbi maske kullanılmalıdır.

Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.

Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar gibi genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalıdır.

Seyahat sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir.

Müşterilerimizi Önemsiyoruz!

şterilerimizin ihtiyaçlarının karşılanmasında operasyonların aksamadan devam edebilmesi için ortak hareket etmemizin gerekli olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda Richie Rich Design bünyesinde aldığımız önlemleri sizler için paylaşıyoruz!

1- Hastalığın en önemli belirtisi yüksek ateş olduğu için, çalışma saatleri öncesi ve sonrasında tüm çalışanlarımızın ateşinin ölçülmesini ve ateşi 37.3'ten yüksek olanların ALO184’ü aramasının sağlanması ve çalışanın bu danışma hattından gelecek yönlendirmelere uymasının takip edilmesi için gerekli adımlar tamamlandı.

2- Tüm çalışanların giriş, çıkış ve çalışma ortamlarındaki dezenfektanları kullanması için uygun ortam oluşturuldu.

3-Operasyon sahası, ürünler ve ortak alanların sürekli dezenfekte edilmesi için gerekli adımlar atıldı.


4-Mal kabul, sevk ve benzeri alanlardaki çalı
şanların maske, eldiven ve gözlük kullanması için gerekli çalışmalar yapıldı.


5-Çalı
şanlar için ilerleyen dönemleri göz önünde bulundurarak yeterli sayıda maske ve eldiven stoğu oluşturuldu.

Koronavirüs ile ilgili detaylı bilgi için Sağlık Bakanlığı’nın aşağıdaki linkini inceleyebilirsiniz.

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/covid19

Sağlıklı günler dileriz!

Richie Rich Design

*Covid-19 (Koronavirüs) Belirtileri, Nasıl Bulaşır ve Korunma Yöntemleri içerikleri Sağlık Bakanlığı Halk Sağğı Genel Müdürlüğü sayfasından alıntılanmıştır.

ÜSTE GİT